От началото на юли 2018 г., съкратена версия на първия по рода си у нас Индекс за безопасно шофиране (SDIndex/ Safe Drive Index) е достъпен онлайн на адрес www.sdindex.bg. От 02.07.2018 г. на www.sdindex.bg всеки български шофьор може да отговори на 12-те въпроса от SDIndex Quiz и да провери колко рисков е зад волана. Тестът е част от изследователския проект Индекс за безопасно шофиране/SDIndex, който представлява обобщена самооценка на поведението и реакциите на шофьорите на пътя в рутинни и рискови ситуации. Оценката е представителна за българските водачи на леки и лекотоварни автомобили на възраст между 18 и 75 г. на национално ниво. Попълването на теста е напълно анонимно и се извършва в пълно съответствие с Общия регламент за защита на данните (GDPR). Въвеждайки данни за пола, възрастта, местоживеенето и шофьорския си стаж, всеки шофьор ще може получи основния си Индекс на безопасно шофиране и сравнение с шофьорите със сходни демографски характеристики. Ако пожелае, всеки попълнил теста може да сподели резултатите си във Фейсбук.
“Целта ни е да накараме колкото се може повече шофьори да се замислят за рисковете, които поемат на пътя. Попълването е бързо и интересно, а ако всеки отговори откровено на въпросите, то и оценката му ще бъде обективна. В сезона на летните пътувания искаме още веднъж да припомним, че не си струва да рискувате, когато сте зад волана”, коментира новата инициатива Лазар Георгиев, изпълнителен директор на застрахователния брокер SDI
Представените наскоро данни от изследването показаха, че стойността на първия национален Индекс за безопасно шофиране SDIndex – Safe Drive Index за 2018 г. е 89,6 при максимална стойност 100 (най-нерисково поведение на пътя) и минимална стойност 0 (най-рисково поведение на пътя). Превишаването на позволената скорост, определяно като “неволно”, е най-разпространеното рисково действие сред българските шофьори на леки и лекотоварни автомобили на възраст между 18 и 75 г., показва първото издание на Индекса за безопасно шофиране/SDIndex. 71% от запитаните 1000 водачи отговарят, че това им се е случило поне веднъж през последната година. Българските шофьори си дават висока оценка за избягване на риска и прехвърлят отговорността към останалите участници в движението. Това е знак, че рисковете на пътя не просто са подценени, а често не се и разпознават, коментираха от екипа на SDIndex.
SDI е водеща организация в проекта Индекс за безопасно шофиране. Партньори са МВР, МТИТС, МОН, Дружеството на психолозите в България и Академия за безопасно и майсторско шофиране “Павел Жеков”. В екипа на SDIndex влизат още изследователска и консултантска агенция Explica, която отговаря за набирането и анализа на данните и комуникационна агенция APRA Porter Novelli. SDIndex е базиран на изследователския инструмент DBQ (Driving Behavior Questionnaire), разработен през 90-те години от екип психолози в Манчестърския университет под ръководството на известния изследовател на грешките в човешкото поведение проф. Джеймс Ризън.
Амбицията на екипа е SDIndex да се превърне в надеждна методика за ежегодно проследяване на тенденциите в поведението на водачите и с резултатите и препоръките, базирани на данните, да допринесе за повишаването на безопасността по пътищата и намаляването на пътно-транспортните произшествия в страната.